Selin Yıldırım Kimdir?

Selin Yıldırım;

Bilkent Üniversitesi’nde Turizm ve Otel Yönetimi ve Newport Üniversitesi’nde İşletme eğitimi ardından 20 yıllık Turizm ve Otel Yönetimi deneyimine ilave 15 yıllık Sağlık sektör deneyimi ile Türkiye'de medikal turizm sektörünü başlatan kişilerdendir. Turizm ve Sağlık sektör deneyimine sahip olma avantajı ile kurmuş olduğu Medikal Turizm modeli ile Amerika'da bulunan Dünya Medikal Turizm Derneği tarafından “Dünya Medikal Turizminde İnovasyon” ödülünü almıştır. Ödül ardından Derneğin Avrupa Başkanı olmasını teklif etmesi ile halen Amerika merkezli derneğin Avrupa Başkanı görevini sürdürmektedir.

Turizm ve Sağlık sektör deneyimlerinin yanı sıra, Amerikan sermayeli insan kaynakları şirketi olan Manpower’ın Türkiye pazarına giriş sürecinde üst düzey bir pozisyonda operasyonlar ve iş geliştirme stratejilerinden sorumlu olmuştur. 2003’te Hollanda’da bu süreçteki çalışmasından dolayı EMEA bölgesi ‘’Sıradışı Performans Ödülü ‘’ almıştır.

Yıldırım, Turizm kariyeri süresince, medikal sektörde de yönetim danışmanlığı yapmıştır. 1996’da Dünyagöz Hastaneler Grubu kurulduğundan beri yönetim stratejileri üzerine Yönetim Kurulu ve tüm üst düzey ekibine yönetim ve strateji danışmanlığı vermiştir. Grup Yönetim Kurulu, 2005 yılında büyüme kararı aldığında Yıldırım, Dünyagöz Yönetim ekibine katılarak büyüme stratejilerinin kurgulanmasından, markanın kurumsal alt yapısının kurulmasında, yurt içi ve yurt dışı yatırımlarını gerçekleştirmenin yanı sıra ülkedeki ilk ve tek medikal turizm modelini oluşturmuştur. Dünyagöz’de kurmuş olduğu ve geliştirdiği sistem, farklı kurumlar tarafından da uygulanmış ve dünya çapında vaka çalışması olarak kullanılmıştır. 2005 ve 2014 yılları arasında grubu sahip olduğu 2 Hastane ve 1 Klinikten yurtiçi ve yurtdışında toplam 18 şubeye ulaştırmış ve Almanya, Hollanda ve İngiltere’de gerçekleştirmiş olduğu yatırımlarının da Genel Müdürü olarak yönetmiştir.

1887 yılından beri faaliyet gösteren, İngiliz Ticaret Odası Türkiye, uluslar arası network ve iş geliştirme konularında sağlayacağı katkılarından dolayı Yönetim Kurulu Üyeliği görevi teklif edilmiş ve görevi süresince İngiltere-Çin ve Türkiye arasında Enerji sektörü yatırımcılarına stratejik danışmanlık vermektedir.

Ağustos 2014 tarihinde TC Sağlık Bakanlığı Sağlık Politikaları Kurulu Üyesi olarak, Türkiye’nin sağlık politikalarını kurgulayacak 11 kişilik kurul üyesinden biri olmaya layık görülen Yıldırım, daha sağlıklı bir dünya geleceği için Türkiye’nin sağlıkta lider olacağına inandığı için bu görevi gururla kabul etmiştir. Görevi süresince Türkiye'nin bölge ülkeleri arasında sağlık sektöründe ki lider konumunu koruması ve geliştirmesi üzerine politikalar üretmiştir.

15 yıldır medikal sektörün içinde bulunan Selin Yıldırım, uluslararası pazarlama, sağlık yatırımları ve medikal turizm kongrelerine konuşmacı olarak katılmaktadır. 

Bir çok kişisel gelişim eğitim ve programlarına katılmış, “Master Profesyonel Koçluk, NLP ve Yaşam Koçluğu” alanında eğitimler alan Yıldırım, tüm bunları iş hayatında gerek kendi ekibinde gerekse yer aldığı şirketlerin büyüme stratejilerinde kullanmıştır.

Yıldırım’ın Marmaris’te yönetim Kurulu Üyesi olduğu 4 yıldızlı 200 yataklı Sesin Hotel’in pazarlama ve yönetim stratejilerini yürütmektedir.

2013 Mart ayında ilkini düzenlediği ZihinRuhBeden Festivali’nin fikir ve isim annesi olarak 2 arkadaşı ile birlikte hayata geçirdiği Festivalin yönetimini 2015 yılında devretmesi ardından halen insanın zihnine, ruhuna ve bedenine iyi gelen özellikle kadın, çocuk ve sağlık konularını içeren tüm sosyal sorumluluk projelerini desteklemekte ve bir çok dernek ve federasyonda aktif görev almakta ve gönüllü destek vermektedir.

Yıldırım, adrenalinli sporlar, scuba dalış, motor cross, tasavvuf, meditasyon-yoga, yeni ülkelere yolculuk yapmak ve yeni insanlar tanımak gibi zihnini, bedenini ve ruhunu yükselten her türlü konuya ilgi duymaktadır.

Aslı Melike ve Zeynep Ece adında ikiz kızları olan Yıldırım, onlardan aldığı hayat enerjisi ve mutluluğun başarısının arkasındaki en büyük faktör olduğuna inanır.

Yıldırım’ın yürütmekte olduğu görevleri:

• Kurucu – Selin Yıldırım Danışmanlık – http://www.selinyildirim.com

• Avrupa Başkanı  – Medikal Turizm Derneği USA – www.medicaltourismassociation.com

• Turcomoney Ekonomi ve Finans Dergisi Köşe Yazarı – http://www.turcomoney.com

• Chaine des Rotisseurs – Rotisörler Zinciri Derneği –  Officier – http://www.chainedesrotisseurs.com

• Uluslararası Down Sendromu Federasyonu – Strateji Kurulu Başkanı http://www.udf.com   –   http://www.idf.com 

• Yönetim Kurulu Üyesi – Sesin Hotel Marmaris Turkey – www.sesinhotel.com