Turcomoney Temmuz 2016 Köşemden / Eşsiz Ülkemizin Cennet Beldesi: Marmaris

EŞSIZ ÜLKEMIZIN CENNET BELDESI: MARMARIS
Ülkemizin her bir yanı ayrı güzellikte olan tüm beldeler ve üstün hizmet sağlayan tüm tesisler bomboş. Neredeyse tesislerin yarısı açılış yapmamış bile.

Türkiye’mizin bulunduğu coğrafyada yaşanan olumsuzluklar sebebi ile kötü bir kış geçiren şehir otellerine, yaz sezonu ile birlikte tatil otelleri de eklendi. Ülkemizin her bir yanı ayrı güzellikte olan tüm beldeler ve üstün hizmet sağlayan tüm tesisler bomboş. Neredeyse tesislerin yarısı açılış yapmamış bile. Türkiye tatil için bile tercih edilmez iken medikal tedaviler için tercih edilmesi beklenemez tabi.

Aile otelimiz olan Sesin Hotel, yıllardır sürekli misafirleri ile bu dönemi şanslı geçirenlerden olsa da beldede ki sessizlik, esnafın endişesi herkesi etkiliyor. Tüm bunlara rağmen Marmarisliler her zaman umutlu ve durmadan çalışmalarına devam ediyor.

Her yıl ziyaretimde yeni bir yenilik ile karşılaştığım Marmaris’te, bu yıl açılan bisiklet yolu herkesin favorisi. Toplam 10 km sahil yürüyüş yolu ve herkese açık kumsal plaja, şimdi de hizmete açılan bisiklet yolu Marmaris’i doğa, spor ve eğlence merkezi haline getirmiş. Güney Fransa sahillerinin örnek alması gereken bir belde olan Marmaris’in sahip olduğu mavi bayrak koyları ise yelkencilerin vazgeçilmez rotasında.

Osmanlı döneminden günümüze kadar her zaman gözde belde olan Marmaris, bir kaç saatlik mesafede yer alan çevre bölgeleri ile sağlıktan ibadet turizmine, eğlenceden doğa turizmine, tarihten eğlence turizmine kadar çok geniş yelpazede turizm alternatifleri ile ülke ekonomisine katkı sağlayan en önemli beldelerimizden.

Avrupa kıtasında yaşam standartları yüksek ve kaliteli yaşam anlayışına sahip olan İngiltere, Almanya ve İskandinav ülke vatandaşları sadece yaz tatili için değil, her gün sayıları artarak 12 ay Marmaris’te yaşıyor.

Peşinde 30 küsür sektörü besleyen turizm sektörünün bir an evvel hareketlenmesi için devlet ve özel tüm kurumların çalışmalarını arttırması gerekiyor. Hiç bir zaman hiç bir şey için geç değildir. Her emeğin karşılığı alınır.
Vizyoner ve cesur adımlarından dolayı Marmaris Belediye Başkanı Sayın Ali Acar’ı ve emeği olan herkesi tebrik ederim.

 

marmaris

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

TARİHTE MARMARİS:OSMANLI DÖNEMİ

Osmanlı İmparatorluğu’nun Akdeniz’de egemen olması için Rodos Adası’nın alınmasının gerekli olduğuna inanan Kanuni Sultan Süleyman 16 Haziran 1522 yılında yüz bin kişilik bir orduyla Üsküdar’dan hareket ederek kırk gün sonra 26 Temmuz Cumartesi günü Marmaris’e ulaşmış. Önce kaleyi dolaşan Kanuni, kaleyi küçük bulmuş ve daha büyük bir kale yapılmasını emretmiş. Bu arada Marmaris’te yaşayan Sarıana’ya duasını almak için uğramış. Rivayete göre Osmanlı ordusunu sahip olduğu tek ineğinin sütü ile besleyen Sarıana, Kanuni’ye Rodos’un alınacağını da önceden müjdelemiş. Marmaris’e sürekli gelen ziyaretçilerin uğramadan dönmediği Sarıana’da istenilen dileklerin Kabul olması ile bir sonraki yıl ziyarete gelen insanlar olduğu söyleniyor.

I.DÜNYA SAVAŞI’NDA MARMARİS

1913 yılında bir Alman gemisi Fransız kruvazörlerinin önünden kaçarak Marmaris limanına sığınmış, limanı koruyan Türk askerleri kendilerine sığınan bu Alman gemisini Fransızlara vermemişler. Bunun üzerine Fransız gemileri Marmaris Boğazı’nı mayınlamışlarsa da kale komutanı ve görevlileri bu mayınları bir gecede toplamış ve zararsız hale getirmiş.1914 yılının temmuz ve ağustos aylarında yine Fransız gemileri kaleyi topa tutmuş, büyük bir tahribat yapmışlar. Karaya çıkan Fransız askerleri Türk kumandan ve askerlerinin kahramanca müdafaaları karşısında çekilmek zorunda kalmışlar.

İSTİKLAL SAVAŞI’NDA MARMARİS

Sevr Antlaşması’ndan sonra 29 Temmuz 1919’da İtalyanlar’a Yunanlılar gizli bir anlaşma yapmış, İtalyanlar Muğla ve Marmaris’i işgal etmişlerdi. Bu arada İtalyan kabinesi düşmüş, Dışişleri Bakanlığı’na da Kont Sforza getirilmişti. İtalya 22 Temmuz 1922’de Yunanistan’la önceki anlaşmasını tek taraflı olarak bozdu. Türklere yardıma dayanan yumuşak bir politika izledi. Bu nedenle Marmaris halkı İtalyan askerlerine karşı direnmemiş, İtalyanlar ise Yunan saldırısına karşı Türklere yardım etmişler. İtalyan askerleri Marmaris’ten ayrılırken kalede şerefle dalgalanan Türk bayrağına saygı duruşunda bulunmuşlar.

Sağlıcakla, huzurla ve sevgiyle kalın,

Selin’ den

 

Kaynak:

http://www.marmaris.bel.tr

http://www.sesinhotel.com