Turcomoney Ekim 2015 köşemden / Medikal turizm marka stratejisinde ilk adım !

Medikal turizm marka stratejisinde ilk adım !

sonunda hep aynı strateji uygulanıyor gibi görünse de başarıya götüren en önemli unsur, kuruma/bölgeye özel stratejiyi belirleyip uygulamaktır.

Bir kurumun kendi öncelikleri üzerine uyguladığı stratejiyi bir başka kurumun uygulaması sonucunda hep aynı başarısızlık hikayelerini duyuyoruz. Ekip kurduk, fuarlara katıldık, anlaşmalar yaptık ama yabancı hasta sayımız niye artmıyor? Cevabı çok açık: İlk başta kurumunuza özel doğru bir strateji belirlememişsinizdir.

Marka stratejinizde kurumunuzu/bölgenizi diğer hizmet sağlayıcılarından nasıl ayrıştırdığınız esas alınmalıdır.

Bu sebeple işe kurum içinden başlamalısınız. Kurumunuzu rakiplerinizden öne çıkaran özelliklerinizi belirleyip stratejinizi bu temel üzerine kurmalısınız. İşte o zaman tercih sebebi olacaksınız.

MARKA OLMAK ZOR DEĞİL

Marka olmak, sandığınız kadar zor ve bilinmeyen bir yol değil. İşe aşağıdaki sorulardan başlayabilirsiniz. Soruların cevabını biliyorsanız, marka oluşturma yolunda ihtiyacınız olan en önemli bilgiye sahipsiniz.

Öncelikle:

1- Kurumunuzu her yönüyle (SWOT) tanımalısınız

2- Rakiplerinizi her yönüyle tanımalısınız

3- İnsanların sizi nasıl tanımlamasını istersiniz?

Şimdi ikinci adıma geçin:

1- Kurumunuzu rakiplerinizden ayrıştıran niş ürününüzü belirleyin

2- Bu ürüne ihtiyaç duyan pazar ve kanalların araştırmasını yapın

3- Ürününüzün, hedef müşterileriniz tarafından hevesle satın alınması için gerekli olan iletişim yolunuzu belirleyin

Yani sordukları sorunun cevabını sizde bulsunlar.

KESİNTİSİZ HİZMET ÖNEMLİ

Bu noktadan sonra sizden başka bir kurumu tercih etmeyecekleri gibi kurumunuzu tanıtan ve savunan sadık müşterileriniz olacaklardır. Ve tabii eş zamanlı olarak sürekli sunulacak hizmet ağınızın kesintisiz bir sistem içerisinde uygulanıyor ve geliştiriliyor olması çok önemlidir. Hastanın ilk iletişimi, ulaşım, konaklama, çevre gezileri ve benzeri tüm ihtiyaçları için ekibiniz ve sisteminiz kesintisiz cevap veriyor olmalı.

Tüm bu adımlar sadece medikal turizm için değil, her sektör kuruluşu için ilk adım olabilecek iken konunun uzmanları strateji danışmanları ile daha hızlı yol almanız ve bugün dünyanın en değerli verisi olan sahip oldukları bilgi ve deneyimi kullanmanız en doğru karar olacaktır.

“ Strateji, gelecekte karşılaşacağınız tehdit ve fırsatlara dinamik ve hazır olmaktır. Büyümek varlığını sürdürmenin ana kuralıdır.” Selin Yıldırım.

Selin’den