Sağlık Sektörünün Büyümesinin Yolu Yurtdışına Yatırımdan Geçiyor

Sağlık Turizmi-1

Sağlık sektöründe yurtdışı yatırımlarının “Türkiye’nin imajını omuzların üstüne çıkarmak, başların üstünde taşımak” anlamına geldiğini belirten Dünyagöz Hastaneler Gurubu İcra Kurulu Üyesi ve Medikal Turizm Derneği USA Avrupa Başkanı Selin Yıldırım, sektörü hem Türkiye’ye döviz kazandırmak hem de ülke imajımıza katkıda bulunmak için, yurtdışına yatırıma davet etti

Türkiye Sağlık Turizmi Derneği, Sağlıklı Nesiller Derneği ve ABSAM Sağlık Araştırmaları Merkezi tarafından geçtiğimiz günlerde gerçekleştirilen Sağlık Turizmi İşletmeleri Yönetimi Programı’na eğitimci olarak katılan Dünyagöz Hastaneler Gurubu İcra Kurulu Üyesi ve Medikal Turizm Derneği USA Avrupa Başkanı Selin Yıldırım; tüm dünyada sağlık sektöründe parlayan bir yıldız olarak görülen sağlık turizminin, Türkiye’de sektörün büyümesi için son derece önemli olduğunu söyledi. Yıldırım, bunun için kurumların yurtdışındaki ön teşhis klinik yatırımlarını arttırması gerektiğini vurguladı.

Türkiye’de sağlık sektörünün gerek donanım gerekse insan kaynağı açısından olgunlaşma seviyesini tamamladığını belirten Selin Yıldırım, şunları dile getirdi: “Ülkemizde alt yapısı kusursuz şekilde tamamlanan sağlık sektörüne hem yerli hem de yabancı yatırımcılar inanıyor. Son 5 – 6 yıldır ülkemizde sektöre yapılan dış yatırımdaki artış oranına baktığınızda bunu net şekilde görebilirsiniz. Şu an Türkiye başka bir ülkenin kendi halkının sağlığının emanet edilebileceği bir ülke olarak görülüyor. Dolayısıyla Türk sağlık sektörü için artık yurtdışına daha güçlü ve yaygın şekilde açılma zamanı. Türkiye’de sektörel büyüme bir yandan devam ederken, Dünyagöz’ün yarattığı başarı hikâyesi gibi yurtdışına açılan kurumların sayısını artırmak gerekiyor. Türk yatırımcılar, yurtdışına açılarak Türkiye’de ki sektörün gelişimine ve ülke ekonomisine destek olabilirler.”

Selin Yıldırım, Türk sağlık sektöründe fark yaratmanın ve kalite standartlarını yükseltmenin yolunun ise uzmanlaşmaktan geçtiğini söyledi.

Türkiye’nin sağlıktaki payı artmalı

Türkiye’nin konumu ve donanımı itibarıyla sağlık turizminden daha fazla pay alması gerektiğini vurgulayan Yıldırım; “Yapılan araştırma sonuçlarına göre ;, sağlık tedavisi için başka bir ülkeye gidip tedavi olmaya sıcak bakan insanlar kendi ülkelerinden ortalama 4 saatlik uçuş mesafesindeki ülkeleri öncelikli olarak tercih ediyorlar” dedi. Bu çerçevede bakılınca Türkiye’nin coğrafi konumuyla avantajlı durumda olduğunu dile getiren Selin Yıldırım, Avrupa’nın, Rusya, Ukrayna ve Ortadoğu’nun tamamının Türkiye için potansiyel teşkil ettiğini belirtti.

En fazla hasta Almanya’dan geliyor

Selin Yıldırım, Türkiye’ye göz tedavisi için gelen hastaların ülkelere göre payını ilk 8 ülke olarak şöyle sıraladı:
 Almanya
• Hollanda
• Fransa
• Azerbaycan
• Irak
• İsviçre
• Avusturya
• Belçika